Co wyróżnia monitory dla graczy i do rozrywki?

Sprawdź co wyróżnia monitory dla graczy i do rozrywki

Dobry monitor do grania oraz ogólnie do rozrywki musi posiadać odpowiednie parametry, by zapewnić wysokiej jakości obraz i najlepsze wrażenia. Powinien też być dopasowany do możliwości komputera oraz potrzeb graczy. Znaczenie ma m.in. rozdzielczość czy czas reakcji matrycy – poznaj kluczowe elementy takich monitorów.

Częstotliwość odświeżania ekranu

Monitor 144Hz lub 240Hz to obecnie standard dla gracza – wysoka częstotliwość odświeżania obrazu powinna być jedną z najważniejszych cech podczas wyboru odpowiedniego sprzętu. Jest to ilość wyświetlanych na ekranie obrazów w czasie sekundy. W uniwersalnych monitorach wynosi ona około 60 Hz, co jest w pełni wystarczające – jednak dla gracza to zdecydowanie za mało. Dla graczy monitory powinny odświeżać obraz z częstotliwością 144 Hz albo 240 Hz, co zapewni realistyczne wrażenia – podczas dynamicznych scen ma to ogromne znaczenie.

Co więcej, ma to związek z parametrem zwanym FPS, czyli z liczbą klatek na sekundę. Symbol ten oznacza liczbę kadrów wygenerowanych podczas jednej sekundy – im wyższe FPS, tym lepsza będzie płynność. Jakość wyświetlanego obrazu będzie wysoka, jeśli liczba FPS będzie kompatybilna z częstotliwością odświeżania ekranu. Taki monitor gamingowy sprawdzi się zatem doskonale, ale docenią go również miłośnicy filmów i seriali czy sportowcy lubiący oglądać treści o dynamicznej akcji.

Nowoczesne technologie – FreeSync i G-Sync

Warto sprawdzić w specyfikacji, czy monitory dla graczy mają dodatkowe technologie, które poprawią jakość obrazu – jak m.in. FreeSync oraz G-Sync. Wyjaśnijmy, dlaczego ma to znaczenie. Liczba FPS cały czas może się zmieniać – co to oznacza w praktyce? Jeśli komputer wygeneruje kadry z różną częstotliwością, niż równą częstotliwości odświeżania ekranu, może dojść do niepożądanych zniekształceń – m.in. braku płynności i zacinania obrazu.

Dlatego zaawansowane rozwiązania FreeSync i G-Sync nieustannie dbają o odpowiednią synchronizację częstotliwości odświeżania obrazu z liczbą FPS. To sposób na ew. zniekształcania i niedoskonałości.

Wypróbuj monitor dla gracza w 4K i gamepad

Monitor dla graczy i rozrywki – czas reakcji matrycy

Innym mającym znaczenie w przypadku monitorów parametrem jest czas reakcji matrycy. Im krótszy, tym lepiej dla miłośników grania. Symbolizuje on okres, w którym poszczególne piksele mogą zmienić swój stan – m.in. natężenie koloru. Aby cieszyć się płynnymi i dynamicznymi scenami bez efektu smużenia, czas reakcji powinien być krótki – za wartość maksymalną uznaje się 4 ms, ale optymalna jest 0,5 ms albo 1 ms.

Przekątna ekranu i jego rozdzielczość

Porównując monitory dla gracza, duże znaczenie ma m.in. rozdzielczość ekranu oraz przekątna. Monitor 32” zapewni satysfakcję z grania i wysokiej jakości wrażenia wizualne. Kolejnym parametrem jest rozdzielczość – cały czas standardem jest Full HD (1920 x 1080), ale w przypadku wysokich wymagań i wydajnego komputera, lepiej wybrać monitor dla graczy o rozdzielczości WQHD (2560×1440). Efektem będzie ostry, realistyczny i wyjątkowo szczegółowy obraz niezależnie od rodzaju gry czy oglądanych treści – filmów akcji, koncertów czy meczów sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *