Jak usuwać chwasty pomiędzy rzędami upraw

usuwanie chwastów

Uprawa szerokorzędowa była stosowana jako strategia przezwyciężenia odpornych na herbicydy gatunków chwastów, szczególnie w uprawach roślin strączkowych, kukurydzy, rzepaku, kapuście, ziemniakach i burakach.

Ta taktyka wykorzystuje nieselektywne, czyli powalające herbicydy do zwalczania chwastów w przestrzeni międzyrzędowej uprawy. W niektórych przypadkach może być zastosowana kultywacja międzyrzędowa. Opryskiwanie taśmowe nad rzędami upraw umożliwia selektywnym herbicydom zwalczanie chwastów, do których nie docierają opryskiwacze osłonięte lub techniki uprawy międzyrzędowej. Ponadto opryski taśmowe skutecznie zmniejszają całkowitą ilość herbicydów stosowanych w przeliczeniu na hektar, co z kolei zmniejsza koszty i minimalizuje możliwość przenoszenia herbicydów na sąsiednie tereny.

Sporek polny może zmniejszyć ilość plonów

Określenie szerokie rzędy odnoszą się do upraw o szerokości 50 cm i szersze, a najczęściej spotkamy je w uprawach warzyw okopowych i kukurydzy. Opryski osłonięte jest to praktyka, w której osłony są używane do ochrony rzędów upraw, podczas gdy chwasty w obszarze międzyrzędowym są opryskiwane nieselektywnym herbicydem. Opryski taśmowe to praktyka, w której selektywny herbicyd jest aplikowany na chwasty tylko w rzędzie lub międzyrzędziach. Należy pamiętać, że w przypadku gęstego ścierniska może nie być fizycznie możliwe przeprowadzenie kultywacji międzyrzędowej. Również uprawa międzyrzędowa może stymulować wschody niektórych gatunków chwastów, które chcemy zwalczać. Należy pamiętać, że tendencja do sadzenia w szerokim rzędzie w przypadku różnych upraw grozi większą zależnością od kontroli herbicydów w celu zrównoważenia zmniejszającej się konkurencji upraw. Stwarza to poważne problemy w rozwoju i zarządzaniu chwastami odpornymi na herbicydy. Sporek polny to chwast, który stanowi zagrożenie i może zmniejszać plony zbóż ozimych i jarych, rzepaku, kukurydzy oraz warzyw okopowych. Opryski z osłoną umożliwiają stosowanie nieselektywnych herbicydów w uprawie między rzędami, co może zwiększyć plony i ograniczyć występowanie chwastów, takich jak sporek polny. Opryskiwanie taśmowe zmniejsza ryzyko rozwoju odporności chwastów na herbicydy poprzez ograniczenie stosowania selektywnych herbicydów o wyższym ryzyku na rzędach upraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *