Jak zorganizować stanowisko robocze?

To, w jakim miejscu pracujemy odgrywa olbrzymią rolę dla efektywności, samopoczucia oraz wytrwałości w realizacji swoich zadań. Ma to kluczowe znaczenie, gdy pracujemy w domu i nie możemy sobie specjalnie pozwolić na własne biuro. W tej sytuacji warto skorzystać z kilku trików, które znacząco ułatwią organizację przestrzeni roboczej dla siebie.

O czym trzeba pamiętać przy organizacji przestrzeni roboczej?

Olbrzymim problemem dla osób pracujących w domu lub jako freelancerzy jest prokrastynacja. Co to oznacza? Otóż, termin ten definiuje nadmierne tendencje do odkładania rzeczy na później. Odwlekanie nieprzyjemności (wysiłku pracy) i zastępowanie tego przyjemniejszymi narzędziami jest naturalnym mechanizmem psychologicznym. W ten oto sposób można bardzo sprawnie i szybko zagwarantować sobie świetne samopoczucie. Niestety, ale odwlekające się zadania popsują dobry nastrój i staną się elementem wzmacniającym poczucie winy, czego nikt z nas by absolutnie nie chciał.

Na pewno dobrze jest zachować zasadę zdrowego minimalizmu.

Co to oznacza? Jest to zasada wedle której przy miejscu pracy powinniśmy zminimalizować liczbę dystraktorów. Przestrzeń robocza powinna być posprzątana, odwracające uwagę obiekty usunięte – np. niektóre obrazy, jaskrawo kolorowe obiekty również. Przy aranżacji przestrzeni roboczej trzeba także pamiętać o optymalnym oświetleniu, bez którego nie będzie możliwe właściwe kontrolowanie rytmów dobowych i wzmacnianie swoich zasobów energetycznych.

Czy musimy mieć wszędzie blisko?

Żeby się nie rozpraszać wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy powinniśmy mieć pod ręką. Tyczy się to również jedzenia, napojów, czy też np. urządzeń do drukowania, skanowania i innych. Warto jest również zadbać o to, aby miejsce było dobrze wentylowane – spadek zawartości tlenu w powietrzu doprowadzi naturalnie do spadku efektywności, senności, zmęczenia i zniechęcenia.

Miejsce do siedzenia – wybierz jedno!

Bardzo istotne jest to, aby pracować w jednym miejscu. Absolutnie nie organizujmy przestrzeni do pracy w sypialni – jest to bardzo niezdrowe i niekorzystnie wpływa na psychikę. O wiele lepiej jest zorganizować sobie przestrzeń np. w salonie lub kuchni – pozwoli to oddzielić świat pracy od świata wypoczynku.

One thought on “Jak zorganizować stanowisko robocze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *