Jaką długość ma basen olimpijski?

basen_55

Około 3,5 miliona litrów – tyle wody mieści się w pełnowymiarowym basenie olimpijskim, który służy do rozgrywania zawodów pływackich. Aby można było uznać konkretny zbiornik za zgodny z wymaganiami olimpijskimi, musi odpowiadać międzynarodowym wytycznym, zarówno w zakresie głębokości, długości, szerokości, jak i ilości torów przeznaczonych dla pływaków. Ile powinien mierzyć basen olimpijski?

Wymiary basenu olimpijskiego

Zgodnie ze wspomnianymi wcześniej wytycznymi, basen olimpijski musi mierzyć 50 metrów długości oraz 25 metrów szerokości. Takie wymiary gwarantują optymalne warunki do przeprowadzania zawodów pływackich, a tym samym umożliwiają utworzenie wymaganych 10 torów. Zapewne zwróciliście uwagę, że zwykle zajętych jest jedynie 8 spośród 10 torów. Dlaczego? Chodzi o równe szanse wszystkich pływaków. Ci, którzy płynęliby na skrajnych torach, mogliby być spowalniani przez fale odbijające się od bocznych ścian.

Oprócz długości i szerokości basenu równie istotna jest jego głębokość. Przyjmuje się, że nie może być ona mniejsza niż 2 metry. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że im głębszy basen, tym lepiej. Wówczas fale wywołane ruchami pływaków potrzebują więcej czasu na dotarcie do dna, a tym samym powrót na powierzchnię. Dlatego też podczas igrzysk często wykorzystuje się pływalnie o głębokości co najmniej 3 metrów. Gdzie w Polsce znajdziecie baseny spełniające kryteria olimpijskie?

Polskie pływalnie

W całym kraju znajdziecie wiele pływalni, które przystosowane są do międzynarodowych wymagań. Sprawdźcie jednak dostępność basenów, ponieważ z niektórych obiektów mogą korzystać jedynie profesjonalni zawodnicy. Odbywają się tam treningi przed ważnymi wydarzeniami sportowymi, dlatego też dostęp dla amatorów jest znacznie ograniczony. Według szacunków sprzed 6 lat, w Polsce mieliśmy 12 pływalni olimpijskich, zlokalizowanych w następujących miejscowościach: Dębica, Drzonków, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Jaworzno, Olsztyn, Opole, Oświęcim, Ostrowiec Świętokrzyski, Poznań, Szczecin oraz Warszawa.

Dziś baza ta powiększyła się o kilka obiektów, dlatego możliwości w zakresie skorzystania z tego rodzaju pływalni jest znacznie więcej. Jeśli planujecie rozpocząć profesjonalne trenowanie pływania na basenach olimpijskich, warto zapisać się na zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów, w czym pomocne będą kredyty pozabankowe. Pamiętajcie jedynie, że do udziału w tego rodzaju zajęciach niezbędny jest doskonały stan zdrowia, a także kondycja, pozwalająca na wytężone treningi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *