Jakie zabawki kupują dzieciom rodzice?

jakie zabawki kupić

W naszym społeczeństwie panuje bardzo silny stereotyp dotyczący zabawek, którymi powinny się bawić nasze dzieci. Dziewczynki bawią się lalkami, a chłopcy żołnierzami i samochodami. Chociaż w przeszłości było to bardziej zaakcentowane, nadal istnieje silna orientacja na ideę zabawek nastawionych na płeć.

W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby sprzedawanych zabawek technicznych

Biorąc pod uwagę zainteresowanie dzieci zabawkami technicznymi, można się zastanawiać, jaki jest stopień adopcji takich zabawek i jakie czynniki wpływają na zakup zabawek technicznych. To jest dokładnie to, co zostało przetestowane przez Lange-Küttnera, Korte i Stamuoli w artykule opublikowanym niedawno w Frontiers in Psychology. Bieżące badanie Autorzy zrekrutowali do udziału w badaniu stu sześćdziesięciu rodziców i osób niebędących rodzicami (N = 160, 80 mężczyzn, 80 kobiet). Uczestnicy zostali najpierw poproszeni o wypełnienie kwestionariusza współczynnika widma autyzmu dorosłych (AQ), narzędzia używanego do badania cech autystycznych, a następnie zaangażowani w zadanie wyboru zabawki. W tym zadaniu uczestnikom przedstawiono trzy rodzaje zabawek – społeczne (np. Lalki), edukacyjne (np. Instrument muzyczny) i techniczne (np. Klocki Lego) – i zapytano, czy kupiliby tę zabawkę dla swojego dziecka. Wyniki pokazały, że dorośli płci żeńskiej częściej wybierają zabawki społeczne niż zabawki techniczne dla swoich dzieci, podczas gdy zarówno osoby niebędące rodzicami, jak i rodzice dzieci płci męskiej wybierają bardziej techniczne i edukacyjne zabawki niż zabawki społeczne. Wreszcie, jeśli chodzi o rolę cech autystycznych rodziców w doborze zabawek, wyniki ujawniły, że rodzice z wyższym ilorazem autyzmu (AQ) częściej wybierali zabawki techniczne w porównaniu z zabawkami edukacyjnymi i towarzyskimi.

Wyniki badań pokazują, że nie tylko AQ wpływa na dobór zabawek, ale także kontakt rodziców z tylko płci męskiej i tylko żeńskiej lub zarówno chłopców, jak i dziewczynek wpływa na wybór zabawek

Podsumowując, wyniki pokazują interesujący schemat doboru zabawek, który odzwierciedla rzeczywiste ekonomiczne i opiekuńcze zachowania rodziców. Mam nadzieję, że spodobał Ci się ten artykuł. Jeśli tak, zostaw koniecznie komentarz pod tym artykułem. Zajrzyj również do sklepu z zabawkami lalabu.pl i poznaj aktualną ofertą produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *