Kilka rad, jak kupić dobre kapcie niemowlęce

kolarz kapcie skórzane dla dzieci i niemowląt-min

Z wyborem pierwszych „poważnych” butów dla dziecka wielu rodziców może mieć mały problem. Bo jak się zorientować, czy buciki faktycznie dziecku pasują, są wygodne, nie upijają i nie będą deformowały stopy w czasie jej wzrostu? I co w ogóle oznaczają „poważne” buty?

Dobre kapcie, czyli jakie?

Pod tym pojęciem kryje się obuwie użytkowe, czyli takie, z którego dziecko faktycznie będzie korzystało, a nie typowe buty dla noworodków, których jedyną funkcją jest ta estetyczna. Buty dla malucha, który zaczyna powoli chodzić albo już maszeruje bez większego problemu, znacznie różnią się od tych, które niektórzy zakładają dziecku jeszcze w wieku niemowlęcym czy w pierwszych miesiącach życia. Nie tylko uszyte są z innych, bardziej twardych i wytrzymalszych materiałów, ale cechują się też większą elastycznością i stabilnością. Krój kapci dla niemowląt również jest zupełnie inny, bo zwykle ma wpisaną znacznie wyższą i usztywnioną cholewkę. Decydując się na zakup takiego obuwia dla swojej małej pociechy – niezależnie od powodu, którym może być np. wymów posiadania przez dziecko kapci w żłobku – warto kierować się kilkoma praktycznymi radami. Są one przydatne zwłaszcza dla tych rodziców, którzy przed takim wyborem zakupowym stoją po raz pierwszy i nie mają żadnej wiedzy o tym, jakie są dobre kapcie niemowlęce i czym się kierować podczas ich zakupu.

Przydatne wskazówki przy wyborze

Aby nie podjąć złej decyzji i nie zapewnić dziecku katorgi podczas chodzenia w jego pierwszych (i kolejnych) kapciach, najlepiej zastosować się do paru podstawowych wskazówek:

  1. Wybieraj tylko kapcie niemowlęce wykonane z wysokiej jakości materiału, np. skóry bydlęcej.
  2. Dokładnie zmierz rozmiar stopy dziecka przed samym zakupem. Nie opieraj się na rozmiarze sprzed tygodnia czy nawet miesiąca.
  3. Sprawdź elastyczność butów, czy łatwo się rozciągają i tym samym będą mogły posłużyć trochę dłużej nawet mimo rosnącej stopy.
  4. Pięta powinna być delikatnie usztywniona, natomiast przód buta z palcami szeroki. Absolutnie nie kupuj butów z czubkiem, które nie pozwalają na prawidłowe postawienie stopy!
  5. Nie ulegaj presji rodziny lub znajomych i nie zmuszaj dziecka do chodzenia w kapciach po kimś. Każde dziecko ma inną stopę, nawet jeśli są w podobnym wieku. Buty po innym maluchu będą rozlazłe i wyrobione, co może prowadzić do zaburzeń chodu.
  6. Kapcie niemowlęce mają być wygodne, to nie część stroju na dziecięcej rewii mody. Kieruj się komfortem swojego dziecka a nie tylko względami estetycznymi.
  7. Mocna podeszwa to podstawa: nie powinna być za sztywna, ale jednocześnie musi być wystarczająco gruba, aby chroniła stópki dziecka.

Ręcznie szyte czy z maszynowej produkcji?

brązowe kapcie dla dzieci-minNie ma wątpliwości co do tego, że obuwie szyte ręcznie będzie zawsze lepsze od tego powstającego w fabrykach. Nie należy jednak traktować tej zasady zerojedynkowo, ponieważ nowoczesne technologie szewskie mało kiedy ustępują doskonałości ludzkich rąk. Z drugiej strony nie oznacza to, że bezpiecznie można kupować każdy typ butów szytych maszynowo. Wręcz przeciwnie, nadal należy wybierać obuwie wysokiej jakości, a więc nie żadne tekstylne zamienniki, które od razu przyciągają uwagę podejrzanie niską ceną. Buty szyte ręcznie oraz maszynowo, o ile są właściwie zaprojektowane, a do ich wykonania wykorzystano przetestowany i certyfikowany materiał, w taki sam sposób spełnią swoje zadanie.

A może jednak skarpetki?

Niektórzy mogą sceptycznie podchodzić do zakupu butów dla niespełna rocznego dziecka a nawet młodszego, jeśli maluch zacznie wcześniej chodzić. Wciąż wiele jest osób hołdujących zasadzie, aby małe dziecko jak najwięcej czasu chodziło boso, ponieważ tylko w ten sposób wynikający z antropologii może prawidłowo rozwijać stopy i umiejętność poruszania się. Zamiast kapci niemowlęcych rodzice wybierają wtedy specjalne antypoślizgowe skarpetki, które pozwalają na w miarę bezpieczną zabawę i chodzenie, ale nie chronią dziecka aż tak dobrze jak tradycyjnie wykonane kapcie. Przede wszystkim nie mają żadnej podeszwy w klasycznym rozumieniu, więc nie są w stanie zamortyzować nadepnięcia na małą zabawkę. Chociaż doskonale chronią przed chłodem podłóg lub od nagrzanych powierzchni, w starciu z kanciastymi elementami są zupełnie bezradne.

Naturalna moc materiału

Znacznie lepszym, bo po prostu praktyczniejszym wyborem będą więc kapcie niemowlęce z tradycyjną podeszwą. Tutaj jednak trzeba zwrócić uwagę rodzaj materiału, z jakiego są uszyte. Królują najczęściej surowce naturalne takie jak skóra, które posiadają odpowiednie właściwości fizyczne (sprężystość, twardość, elastyczność) pozwalające na uformowanie buta i jego bezpieczne noszenie. Skóra, zwłaszcza bydlęca, pozwala skórze na swobodne oddychanie, nie hamuje przepływu powietrza i chroni przed poceniem się małych stopek. Jest przy tym na tyle twarda, że izoluje od podłoża w maksymalny sposób, a przy ty elastycznie rozciąga się wraz ze wzrostem stopy. Oczywiście to rozciąganie ma też swoje granice, więc nie należy przesadzać i kazać dziecku nosić butów, które były na niego dobre przed rokiem.

Kapryszące dziecko a noszenie kapci

Problemem wielu rodziców jest to, że ich dzieci nie tylko niechętnie zakładają buty, ale i podejmują, często skutecznie, próby ich zdjęcia. Dlatego kupując kapcie niemowlęce najlepiej szukać modeli, które przy cholewce mają wszytą gumkę ściągającą. Łatwo ją rozszerzyć przy zakładaniu kapci, ale dziecko już sobie nie poradzi z ich zdjęciem. Takie rozwiązanie jest stosowane w większości modeli butów dla małych dzieci, ale nadal nie we wszystkich, dlatego trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Tym bardziej, jeśli kupuje się paputki wsuwane, które nie mają żadnych rzepów, sznurówek czy innych wymyślnych zapięć. Nie można też zupełnie bagatelizować zjawiska uporczywego ściągania kapci przez dziecko. Nie zawsze wynika to ze zwykłego kaprysu malucha czy jego uporu, ale czasami ma bardziej złożone podłoże. Przyczyną może być chociażby niewygodne obuwie, zbyt ciasne i upijające. Dobrze jest to dokładnie sprawdzić, aby zapewnić dziecku jak najwyższy komfort.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *