Najczęściej pojawiające się pytania odnośnie gastroskopii

gastroskopia

Gastroskopia uważana jest za badanie bardzo nieprzyjemne dla pacjenta. Starają się oni za wszelką cenę unikać tego badania. Czy faktycznie jest się czego bać? W dzisiejszym artykule wraz z serwisem medpolonia.com.pl napiszemy czym jest gastroskopia oraz jakie możliwości daje. Zwrócimy również uwagę na to jak przygotować się do gastroskopii oraz odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania takie jak: czy gastroskopia jest bezpieczna oraz czy badanie jest bolesne?

Czym jest i na czym polega gastroskopia?

Gastroskopia Poznań to badanie endoskopowe polegające na wprowadzeniu aparatu z optyką do wnętrza ciała. Aparat ten umożliwia oglądanie struktur niedostępnych dla oka. Badanie wykonywane jest bez potrzeby cięć chirurgicznych. Aparat wprowadzany jest przez naturalne otwory ciała. Obecnie gastroskopię wykonuje się z pomocą giętkiej rurki, która wprowadzana jest przez nos lub usta do przełyku, a w następnej kolejności do żołądka i dwunastnicy.

Gastroskopia daje możliwość pobierania wycinków do badań a także leczenia niektórych schorzeń już w trakcie badania. To daje dużą przewagę nad badaniami obrazowymi takimi jak RTG, rezonans magnetyczny czy tomografia.

Jak przygotować się do badania?

Pacjent przed przystąpieniem do badania powinien przestrzegać kilku zasad takich jak:

– niejedzenie niczego na 6-8 godzin przed badaniem

– wstrzymanie się od picia, palenia oraz żucia gumy na 4 godziny przed badaniem

– wyciągnięcie z jamy ustnej ruchomych protez, kolczyków itp.

– wstrzymanie się od jedzenia oraz picia przez 2 godziny po badaniu ze względu na ryzyko zachłyśnięcia się (z uwagi na znieczulenie miejscowe)

Czy gastroskopia boli?

Najbardziej nieprzyjemnym momentem podczas badania jest przełknięcie aparatu. Nie jest to bolesne aczkolwiek sprawia pewien dyskomfort. Zastosowanie sprayu z lidokainą pozwala na zmniejszenie odruchu wymiotnego. Działa on miejscowo znieczulając błonę śluzową. Po badaniu u pacjenta może wystąpić chrypka oraz ból gardła lub brzucha. Gastroskopia uznawana jest za badanie stosunkowo bezpieczne i wolne od groźnych powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *