Pajace niemowlęce na zamek czy napy: które są praktyczniejsze?

pajac niemowlęcy

Pajacyki dla dzieci, uchodzące zdaniem rodziców na ubranie idealne, to strój, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Uniwersalny krój, uniwersalne zastosowanie i uniwersalne zapięcia, dzięki którym przebieranie i ubieranie niemowlęcia jest prostsze niż mogłoby się wydawać. I właśnie zapięcia stanowią częsty problem podczas zakupów. Jak bowiem poznać, które sprawdzi się lepiej w przypadku właśnie naszego dziecka?

Klasyczny zamek błyskawiczny

Tradycyjne pajace dla niemowląt, które znane są jeszcze pokoleniu obecnych babć i prababć, miały klasyczne zapięcie na zamek błyskawiczny lub… wiązanie tasiemkowe. Ponieważ to drugie zupełnie się nie sprawdzało, szybko zrezygnowano z szycia pajacyków w takiej formie. Z kolei zamki, chociaż z pozoru bardziej praktyczniejsze, okazały się mało wygodne dla samego malucha upijały i wbijały się w delikatne, kruche ciałko. Obecnie szyte pajace niemowlęce zapinane na zamek wyglądają już nieco inaczej. Przede wszystkim samo zapięcie jest mniejsze, bardziej płaskie i nie przeszkadza już dziecku podczas leżenia czy zabawy. Dla rodziców, których pociechy są wyjątkowo żywe podczas przebierania, wiercą się i wykręcają, pajacyki z takim zapięciem są idealnym i praktycznym rozwiązaniem.

Nowoczesne napy

Po drugiej stronie znajdują się pajacyki zapinane na napy, które uchodzą za bardziej nowoczesne i w niektórych przypadkach wyróżniają się większą funkcjonalnością. Widać to podczas ubierania maluszka lub jego przebierania: napy rozpina się w dosłownie sekundę. Nie spinają też materiału tak samo sztywno jak zamek; między napami powstaje niewielka przestrzeń, która sprawia, że ubranko jest bardziej wygodne i elastyczne. Dlatego pajace niemowlęce z tego typu zapięciem często służą dziecku nieco dłużej niż ich odpowiedniki z suwakiem.

A co z krojem i wzorem?

Rodzaj zapięcia ma spore znaczenie praktyczne dla rodziców, ale powinni oni też zwrócić uwagę na inne właściwości pajacyków niemowlęcych. Przede wszystkim na ich krój czy przeznaczenie. Na rynku są pajace uniwersalne, które pasują jako osobny strój, ale często są też wykorzystywane jako baza pod inne ubranka w chłodniejsze dni. Niektóre modele kombinezonów również formą zaliczają się do pajacyków, a wyróżnia je zdecydowanie grubszy materiał oraz podbite puszystym misiem wnętrze stroju. Zupełnie inaczej wyglądają z kolei pajace dla niemowląt przeznaczone do noszenia w lecie. Bez względu jednak na rodzaj pajacyka i jego krój, każdy z nich może występować w bardzo dużej liczbie różnych wzorów, które z pewnością zaspokoją najbardziej wymagające gusta estetyczne rodziców.

Modele typowo letnie

Rampersy, bo tak się je nazywa, to pajacyki o lekkiej strukturze materiałowej. Są przewiewne, nie trzymają wilgoci, pozwalają ciału oddychać i nie podrażniają skóry. Wykonane najczęściej z delikatnej bawełny idealnie sprawdzają się nawet w największe upały, chroniąc malucha przed poparzeniem, a jednocześnie nie pozwalając mu się przegrzać. Niemowlęce pajacyki na lato różnią się od pozostałych skróconymi nogawkami oraz rękawkami. Pod tym względem są niekiedy mylone z body, mimo że nieco się od nich różnią. Letnie modele cechują się taką samą różnorodną gamą wzorów i kolorów, chociaż ze względu na porę roku raczej w jaśniejszych barwach.

Podstawowe zalety pajacyków niemowlęcych

Pajacyki dla niemowląt to ubranka, którymi zachwycają się rodzice zarówno noworodków, jak i starszych niemowląt. Użyteczność, jaką się cechują, to jednak tylko jedna z ich wielu zalet. Do innych i równie ważnych można zaliczyć jeszcze:

– wygodę ich noszenia przez malucha (są miękkie i delikatne),

– praktyczność związaną z ich łatwym zakładaniem oraz ściąganiem,

– bezpieczeństwo dla dziecka, bo pajacyki chronią jego skórę przed otarciami np. w czasie raczkowania,

– funkcjonalność, bo można je stosować jako oddzielny strój lub część jakiegoś zestawu,

– uniwersalność, jako że pasują do każdego dziecka, każdej okazji i każdej pory roku.

Dodatkowo nie można nie wspomnieć o tym, że pajacyki niemowlęce są świetnym wyborem dla aktywnego malucha, ponieważ nie krępują jego ruchów. Dziecko ma pełną swobodę, a jego nóżki ani rączki nie są w żaden sposób ograniczane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *