Pompa hydrauliczna – czym jest?

naprawa pompy hydraulicznej

Pompy hydrauliczne to urządzenia służące do pompowania cieczy, w których energia dostarczona w postaci ciśnienia lub przepływu przemieszcza ciecz przez system przewodów. Pompy hydrauliczne można podzielić na 2 grupy: pompy wyporowe, w których mierzalne ilości cieczy w dyskretnych objętościach przemieszczają się przez układ, oraz pompy wyporowe dynamiczne, w których praktycznie cała energia wejściowa powoduje ruch cieczy przy bardzo niewielkim wzroście ciśnienia.

Elementy pompy – budowa pompy hydraulicznej

Części pompy hydraulicznej obejmują obudowę, korpus, uszczelnienia wału, łożyska i tuleje, koła zębate, pokrywę koła zębatego/zespół smarownicy, wirniki i dyfuzory.

Główne czynniki wpływające na wydajność pompy to wymagania dotyczące wydajności, zakresu prędkości i ciśnienia. Wielkość otworu cieczy określa natężenie przepływu przez pompę.

Zakresy prędkości są określane przez wielkość kół zębatych. Podziałka określa, jak duży jest luz pomiędzy zębami przekładni. Zbyt mały lub zbyt duży odstęp może powodować przedwczesne zużycie, hałas, a nawet pęknięcia z powodu poślizgu.

Zakresy ciśnienia są określane przez konstrukcję pompy. Pompy hydrauliczne są klasyfikowane w zależności od tego, gdzie płyn dostaje się do pompy – to znaczy, czy jest to pompa o ciśnieniu wlotowym lub ssąca, czy też pompa o ciśnieniu tłocznym lub tłocząca.

pompa hydrauliczna

Pompy hydrauliczne – pompy wyporowe i pompy wyporowe dynamiczne

Pompy wyporowe – pompy hydrauliczne, które poruszają fizycznie mierzalną ilość płynu przy każdym skoku. Obejmują one pompy tłokowe, łopatkowe i pompy typu gerotorowego.

Pompa wyporowa dynamiczna – pompy hydrauliczne wykorzystujące nadmiar energii dostępnej w układzie napędowym w celu poprawy sprawności procesu pompowania bez zwiększania obciążenia silnika lub wzrostu ciśnienia w układzie.

Czym jest agregat hydrauliczny?

Agregaty hydrauliczne to urządzenia składające się przede wszystkim z jednej lub kilku pomp hydraulicznych wraz z wyposażeniem pomocniczym, takim jak zbiorniki, filtry, zawory sterujące, siłowniki hydrauliczne, akumulatory itp. montowane na płozach, dzięki czemu można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Agregaty hydrauliczne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu od budownictwa po górnictwo. Do zasilaczy hydraulicznych należą również pompy hydrauliczne przeznaczone do stosowania w dużych instalacjach stacjonarnych, takich jak zakłady produkcyjne, elektrownie i papiernie.

Rola, jaką pompy hydrauliczne odgrywają w różnych gałęziach przemysłu

Pompy hydrauliczne są w użyciu w wielu gałęziach przemysłu od ponad wieku. Pompy hydrauliczne są stosowane w budownictwie, górnictwie, rolnictwie, leśnictwie, hutach i stoczniach. Pompy hydrauliczne są wykorzystywane w bardziej złożonych zastosowaniach ze względu na uniwersalny charakter zasilaczy hydraulicznych, które mogą być montowane w różnych typach urządzeń, aby sprostać potrzebom każdej branży.

pompa_hydrauliczna_3

Pompa hydrauliczna w maszynach

Budownictwo

W budownictwie, duże mobilne pompy hydrauliczne są odpowiedzialne za zasilanie różnych urządzeń na placu budowy. Na przykład, zasilają one dźwigi używane do podnoszenia materiałów.

Górnictwo

W przemyśle górniczym wykorzystuje się zarówno pompy wyporowe, jak i dynamiczne. Pompy wyporowe są często stosowane, gdy najważniejsze jest zwiększenie wydajności.

Rolnictwo

W wielu funkcjach ciągniki rolnicze są uzależnione od hydrauliki wysokociśnieniowej. Systemy hydrauliczne są często wyposażone w łopatkowe pompy wyporowe o niskim przepływie lub pompy wyporowe o regulowanej wydajności.

Stalownie i stocznie

Stocznie polegają na olbrzymich siłownikach hydraulicznych, które pracują pod bardzo wysokim ciśnieniem, ale przy niskim natężeniu przepływu. Tłoki w tych siłownikach muszą być w stanie wytrzymać ogromne siły ściskające bez wyboczenia lub uszkodzenia cylindra. Cylindry napędzające te żurawie są wykonane z bardzo wytrzymałej stali stopowej i mogą mieć długość nawet 9 metrów.

Pompa hydrauliczna zębata

Pompa hydrauliczna zębata to rodzaj pompy wyporowej, która wykorzystuje dwa zazębiające się koła zębate do wytworzenia działania pompującego, które powoduje wtłoczenie płynu do króćca tłocznego. Pompy zębate są zwykle stosowane, gdy układ jest poddawany wysokim ciśnieniom i prędkościom, jak w hydraulicznych układach napędowych.

Awarie pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne są narażone na awarie w ekstremalnych warunkach. Urządzenia te mogą pracować przez wiele lat bez konieczności przeprowadzania poważnych czynności serwisowych, ale w przypadku wystąpienia problemów należy się nimi zająć, zanim doprowadzą one do poważniejszych uszkodzeń lub nieprawidłowego działania, które mogą spowodować przestój lub wypadek.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *