Sport to zdrowie, ale…

Każdy z nas zna stare przysłowie, że “sport to zdrowie”. Ale co to oznacza i czy faktycznie uprawianie sportu może nam wyjść na dobre. Spróbujmy zapoznać się bliżej z tematem.

Sport, lub inaczej rekreacja to szerokie pojęcie. Składa się na nie zarówno rekreacja, jak i wychowanie fizyczne, jak i sport profesjonalny. Jeśli ruszasz się dla rozrywki zwykle mamy na myśli rekreację. Gdy związane są z tym pieniądze czy start w zawodach mamy na myśli sport.

Głównym wyznacznikiem jest kwestia finansowa. Zawodnicy zwykle mają podpisane umowy, wspierają ich sponsorzy, za start w zawodach dostają gaże. Sport wiąże się także z posiadaniem dużej ilości zasobów. Suplementy diety czy treningi z specjalistami przecież kosztują. Sprzęt sportowy także często finansowany jest ze środków prywatnych lub przynajmniej wypożyczany.

Ostatnią różnicą są kontuzje. Profesjonaliści nabywają ich więcej i z gorszymi skutkami. Najlepsi w kraju mają ten plus, że opiekują się nimi najlepsi doktorzy i fizykoterapeuci. Są też bardziej świadomi swojej anatomii. Dla przykładu skręcenie leczy się normalnie około 6 tygodni, a piłkarze nożni na drugi czy trzeci dzień występują w meczach. Taka sytuacja działa między innymi na jednym z turniejów Euro. Nasz reprezentant wystąpił w meczu na drugi dzień po wypadku.

Jak widać sport to zdrowie, ale nie profesjonalny. Wszystkim Zawodnikom życzymy sporo zdrowia i mało urazów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *